br /> Jak mówi stare polskie przysłowie - lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto, pomimo regularnego dbania o higienę jamy ustnej, odwiedzać przynajmniej raz do roku gabinet dentystyczny. Stomatolog nie tylko sprawdzi czy mamy próchnicę, ale też doradzi nam jak prawidłowo dbać o stan zębów i dziąseł, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów. Dentysta nie tylko ma za zadanie pomóc nam w czasie bólu zęba lub przeprowadzić leczenie. To także specjalista, który podpowie nam jak prawidłowo zapobiegać powstawaniu próchnicy lub stanom zapalnym. To także osoba, która może nam doradzić gdy myślimy o wybielaniu zębów. Nie każda z dostępnych na rynku metod jest bezpieczna dla szkliwa, dlatego warto zapoznać się z różnymi sposobami wybielania zębów oraz ich wadami i zaletami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dbając o śnieżną biel może doprowadzić do powstawania próchnicy i osłabienia zębów.
Warto wybrać się do gabinetu dentystycznego przynamniej raz do roku, lub jeśli lekarz zaleci - częściej, aby szybko wykryć pojawiającą się próchnicę. Im szybciej ją odkryjemy i podejmiemy leczenie, tym mniejsze szkody ona poczyni w naszym organizmie i mniej zaszkodzi zdrowiu zębów. Choć wiele osób boi się wizyty u dentysty, powinny one wiedzieć, że leczenie zaawansowanej choroby zębów jest bardziej nieprzyjemne niż profilaktyczny przegląd jamy ustnej.
W gabinecie można otrzymać też naklejki
Profilaktyka chorób jamy ustnej wymaga jak najwcześniejszego zajęcia się zębami - ich dokładne czyszczenie czy kontrolowanie u stomatologa powinno mieć miejsce jeszcze na etapie posiadania mleczaków. Z małymi dziećmi też trzeba chodzić do dentysty, to, że zęby mleczne i tak wypadną, nie stanowi żadnego argumentu. Dzisiaj o wiele łatwiej jest znaleźć gabinet dentystyczny przygotowany do przyjmowania małych pacjentów oraz lekarzy stomatologów, którzy mają do nich świetne podejście. W przypadku dzieci nie chodzi tylko o wyleczenie lub wyrwanie zęba sprawiającego problemy. Trzeba je nauczyć, że dentysta to pomocny lekarz, którego nie trzeba się bać - a wręcz przeciwnie. W wielu gabinetach pojawiają się więc kolorowe rysunki i maskotki, dzięki obserwacji których dziecko zauważa, że dbanie o zęby i jamę ustną może być wspaniałą zabawą. W gabinecie można otrzymać też naklejki "dzielny pacjent" i nagrody za dobre zachowanie. Lekarze niekiedy przebierają się za znane dzieciom postacie lub podczas leczenia zębów opowiadają różne śmieszne historyjki. To również element zachęcający najmłodszych do kolejnych wizyt u stomatologa.
Zawód dentysta
Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.
Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.
Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.
Wybór odpowiedniego stomatologa wcale nie jest
Wybór odpowiedniego stomatologa wcale nie jest tak łatwy, jakby się mógł wydawać. Specjalistów jest wszędzie pełno i niemal codziennie pojawia się nowy gabinet dentystyczny gdzieś w naszej okolicy. Odnalezienie tego jedynego, do którego będziemy mieli ochotę chodzić regularnie nie jest prostą sprawą. Jak więc znaleźć stomatologa idealnego? Przede wszystkim musimy zastanowić się czy interesuje nas dentysta prywatnie czy publicznie. To kluczowa sprawa, która zawęzi nam trochę krąg poszukiwań. Jak już to mamy, to możemy zacząć się rozglądać. Można zapytać o opinię rodzinę albo znajomych. Może oni znają jakiegoś dobrego stomatologa, do którego moglibyśmy zacząć chodzić. Jeśli jednak nic nam nie podpowiedzą, zawsze możemy sprawdzić w internecie, gdzie naprawdę każdy gabinet dentystyczny został już oceniony. Na podstawie tych ocen możemy udać się do danego stomatologa i zobaczyć na własnej skórze czy faktycznie jest tak dobry, jak piszą. To jest bowiem najważniejszy etap poszukiwań. Musimy koniecznie sami przetestować dany gabinet dentystyczny, bo w końcu to my będziemy korzystać z jego usług.
Dentysta powinien być odwiedzany przez każdego
Próchnica jest problemem dotyczącym przeważającej części społeczeństwa. Warto mieć to na uwadze i jak najlepiej dbać o stan zębów. Szczególnie jeśli boimy się bolesnego leczenia i zakładania wypełnień. Dentysta powinien być odwiedzany przez każdego regularnie. Wizyty kontrolne odbywające się co pół roku są niezbędne do odpowiednio wczesnego wykrycia rozwijających się nieprawidłowości. Może to znacznie ograniczyć późniejszy ból, a nawet pomóc całkowicie go uniknąć. Z tego powodu warto dokładnie obserwować stan uzębienia i reagować nawet na niewielkie przebarwienia. Stomatolog jest w stanie stwierdzić czy pojawiające się zacienienia na zębach są już objawem rozwijającej się próchnicy. W takim przypadku można podjąć odpowiednio szybkie leczenie i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zmian. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się jednak jedynie z dość nieprzyjemnymi zabiegami. Istotne jest również, aby regularnie profesjonalnie czyścić zęby. Usuwanie kamienia i osadów pozytywnie wpłynie na ich wygląd.
Jak tu zaprowadzić dziecko do stomatologa
Jak tu zaprowadzić dziecko do stomatologa skoro samemu się bardzo boi takiej wizyty? No tak, ale nie można pozwolić na to, żeby dziecko zaniedbało swoje zęby. Warto pokazać swojemu dziecku, że gabinet dentystyczny nie jest wcale takim złym miejscem jak to się czasem może wydawać. My jako dzieci najpewniej nie mieliśmy dostępu do czegoś takiego, jak wizyta adaptacyjna.Obecnie pociechy w najróżniejszym wieku można zapisać na taka wizytę, która przełamuje strach przed lekarzem, jakim jest dentysta. Warto sprawdzić, czy w gabinecie do którego wybieramy się z dzieckiem znaleźć można taką ofertę. Na czym polega taka wizyta adaptacyjna? Przede wszystkim na poznaniu samego lekarza i na czym polega dokładnie jego praca. Dziecko będzie miało okazję obejrzeć wszystkie narzędzia z bliska - nawet bez konieczności otwierania buzi. Wiele dzieci boi się na pierwszej wizycie usiąść na fotel. Jednak na pewno ten strach będzie przełamany, jeżeli tylko lekarz przy udziale rodzica wszystko odpowiednio zaprezentuje. Tak, takie wizyty pomagają oswoić się dzieciom z takim lekarzem, który zaprezentuje również jak prawidłowo myje się zęby.